Ludzie

PERSONEL RZĄDOWY

Osoby pełniące obowiązki w obrębie Strefy Emisji z polecenia władz. Większość w tej grupie stanowi personel wojskowy strzegący granic strefy wykluczenia. Ich najważniejsze zadania to zapobieganie przedostawaniu się na teren Strefy osób niepowołanych oraz przechwytywanie nielegalnych transportów z oraz do Strefy Emisji.

Od niemalże dekady, zjawiska zachodzące w Strefie bada personel naukowy. Badania przeprowadzane przez naukowców w placówkach badawczych ulokowanych w Strefie, dostarczyły wielu cennych informacji na temat jej niebezpieczeństw i darów. Właśnie im zawdzięczamy odkrycia właściwości większości artefaktów. Podobno czasami naukowcy skupują materiały badawcze od szperaczy, jednak do tej pory organy śledcze nie zdołały udowodnić tego procederu, lub też celowo przymykają na niego oko.

Eksploratorzy – to prawdziwa elita. Grupy badaczy z gruntownym przeszkoleniem wojskowym przemierzające Strefę Emisji. Wybitna znajomość Strefy sprawia, że doskonale radzą sobie podczas wszelkich powierzonych im zadań. Mówi się, że podczas wykonywania misji mają nieoficjalny rozkaz eliminacji wszystkich napotkanych szperaczy.

 

SZPERACZE

Potoczne określenie osób, które wbrew prawu przeniknęły na obszar Strefy Emisji. Podstawowym źródłem utrzymania szperaczy są poszukiwania drogocennych artefaktów, które później sprzedają. Niektórzy z nich trudnią się także szabrem, handlem, naprawami, polowaniami lub wykonywaniem różnorodnych zleceń. Względem siebie szperacze zachowują ostrożność i usiłują nie wchodzić sobie nawzajem w drogę, bo zdarzają się wśród nich tacy, którzy gotowi są zabić dla łatwego zysku.  Mimo tego Szperacze niekiedy łączą się w grupy, które zapewniają większe bezpieczeństwo.   W żargonie szperaczy funkcjonują dodatkowe określenia dotyczące ludzi:

Azylanci – osoby, które przybyły do Strefy Emisji, uciekając przed wyrokami sądów lub służbami bezpieczeństwa. Wiedząc, że ich dawne życie przepadło bezpowrotnie, robią wszystko, aby zaadaptować się do panujących tutaj warunków.

Oświeceni – szperacze potajemnie współpracujący z naukowcami. Zgłębiają tajemnice tworów Strefy Emisji w przekonaniu, że mogą one przysłużyć się ludzkości. Zdarza się, że w dążeniu do swoich celów wykorzystują wszelkie dostępne środki.

Traperzy – tym mianem określa się grono myśliwych-samotników, którzy specjalizują się w tropieniu oraz eliminacji najniebezpieczniejszych mutantów zamieszkujących Strefę Emisji. Rzadko bywają w obozach, zwykle żyją jak odludki.

Hufce – kilkuosobowe drużyny zwiadowcze uformowane w celu śledzenia ruchów ekspedycji rządowych. Dyskretnie ostrzegają szperaczy przed okolicznymi patrolami. Unikanie takich spotkań zapobiega eskalacji nagonki na działalność szperaczy.

Pionierzy – nazwa grupy, która usiłuje dostać się do Serca Strefy. Przynależą do niej najwięksi weterani i specjaliści, którym mało kto ma odwagę wejść w drogę. Przedmiotem ich zainteresowania są rezultaty badań przeprowadzanych w placówkach naukowych w Strefie. Podobno właśnie one mają umożliwić im dotarcie do czwartego bloku elektrowni atomowej. Mówi się, że to właśnie Pionierzy stoją za tajemniczymi zniknięciami szperaczy, którzy przejawiali nadmierne zainteresowanie kompleksami badawczymi w Strefie Emisji…

 

KLUCZOWE POSTACI

W Strefie znajduje się kilka bezpiecznych obozów – miejsc, w których można spokojnie odpocząć, pohandlować lub znaleźć schronienie przed nadciągającą Emisją. Każde z nich tworzy ważna osobistość:

Opiekun – były Traper, który wskutek urazu kręgosłupa został zmuszony do rezygnacji z polowań na mutanty. Nie chcąc opuszczać Strefy Emisji, postanowił osiedlić się na stałe w małej wiosce na Pograniczu. Weteran gościł u siebie szperaczy, którzy stawiali w Strefie pierwsze kroki. Z czasem zaczął przyuczać kolejnych nowicjuszy do fachu. W wolnych chwilach naprawia ekwipunek przynoszony mu przez szperaczy odpoczywających w wiosce.

Łapa – brygadzista magazynu w bunkrze naukowców. Właśnie on nielegalnie obraca sprzętem lub umawia skomplikowane zabiegi dla szperaczy. Kupione artefakty przypisuje do zdobyczy ekspedycji, fałszując oficjalne raporty z misji. Jest nietykalny, bo od objęcia przez niego stanowiska naukowcom nie brakuje materiałów badawczych, a członkowie ekspedycji co miesiąc otrzymują większe premie.

Sknerowicz – Azylant ścigany wyrokiem sądu za paserstwo. Po przedostaniu się do Strefy założył knajpę dla szperaczy w podziemnym schronie blisko Centrum. Dzięki starym kontaktom szybko uruchomił liczne kanały przemytu, którymi ściąga do Strefy znaczne ilości wyposażenia. Ma tendencję do zdzierania z obcych, ale szanuje stałych klientów.